Ekologia

Wyszukiwarka strony

Telefon: (032) 677 13 55   
W związku ze zbliżającym się okresem letnim sprzyjającym wycieczkom w plenerze Urząd Miasta Poręba prosi o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania  między innymi w kompleksach leśnych i na łąkach ze względu na możliwość ukąszenia przez żmije.

Od mieszkańców miasta otrzymaliśmy informację, że żmije spotykane były ostatnio w okolicach byłej stołówki FUM oraz starodrzewu dębowego przy ul. Zakładowej.

INFORMACJA NA TEMAT UKĄSZENIA PRZEZ ŻMIJĘ

Żmija zygzakowata (Vipera berus) to jedyny żyjący naturalnie w Polsce gatunek jadowitego węża należącego do rodziny żmijowatych. Zazwyczaj osiąga długość 70 cm i wagę około 0,17 kg. Grzbiet żmii jest najczęściej brązowy, żółtawy, szary, srebrzystoszary, oliwkowy, czerwonobrązowy lub miedzianoczerwony. Przebiega na nim charakterystyczna cecha odróżniająca ten gatunek od innych, a mianowicie zygzak, zwany również wstęgą kainową. Trzeba zaznaczyć, że zygzak nie zawsze jest widoczny, zatem jego brak nie wyklucza, że mamy do czynienia właśnie z tym gatunkiem. Jest gatunkiem podlegającym prawnej ochronie na terenie Polski. Prowadzi dzienny tryb życia – w słoneczne dni można ją często spotkać wygrzewającą się w słońcu na kamieniach lub w trawie. Żmija zygzakowata nie kąsa gdy nie zostanie sprowokowana – większość przypadków ukąszenia jest spowodowana próbą obrony gada przed człowiekiem. Ukąszenia są najczęściej spowodowane w wyniku nadepnięcia na zwierzę.

Jad żmii zygzakowatej jest stosunkowo słaby. Zawiera hemorraginę (uszkodzenie ściany naczyń), koagulinę (zatory) i cytolizynę ( uszkodzenie komórek). Szczególnie podatne na jego działanie są dzieci ze względu na mała masę ciała. Ukąszenie może być nieuświadomione przez osobę poszkodowaną, szczególnie jeśli jest to dziecko. Jad żmii jest najsilniejszy wiosną (najbardziej stężony). Nie każde ukąszenie żmii jest związane z wprowadzeniem jadu do organizmu człowieka. Zdarzają się tak zwane „suche ukąszenia”, kiedy jad nie jest wprowadzany do ciała (rzadko). Nawet martwe węże mogą „ukąsić” do kilku godzin po swojej śmierci ! Miejscowo obserwowane są dwa ślady po zębach jadowych oddalone o 5-10 mm, pojawia się ból, zaczerwienienie, obrzęk, martwica. Po różnym czasie (minuty, godziny) rozwijają się objawy ogólne u około 25% ukąszonych (ból głowy, nudności wymioty, biegunka, powiększenie w. chłonnych, niepokój, spadek ciśnienia, duszność, zaburzenia świadomości) prowadzące do wstrząsu. Śmiertelność po ukąszeniu żmii jest oceniana na ok. 1%.

Jak unikać ukąszenia?

Znając zwyczaje żmij można znacząco ograniczyć ryzyko ukąszenia stosując pewne zasady bezpieczeństwa:
•    Nie należy dotykać żmij - należy je zostawić w spokoju i pozwolić im żyć (są objęte ochroną). Należy wycofać się powoli i bez paniki.
•    Należy uważać, gdzie się siada - miło jest odpocząć na słonecznej polance, na przewróconym pniu pod miedzą. Pamiętać jednak trzeba, ze ta polanka jest także ulubionym miejscem odpoczynku żmij. Trzeba dokładnie obejrzeć takie miejsca.
•    Idąc w miejsce, gdzie można spodziewać się obecności żmij, należy zakładać buty za kostkę. W razie przypadkowego nadepnięcia na żmiję pozwoli to uchronić się przed jadowitym ugryzieniem. Żmija najczęściej atakuje w takich wypadkach na wysokości kostki.
•    Pilnowanie i edukacja dzieci. Żmije są spotykane nawet blisko domów. Trzeba więc wytłumaczyć dziecku, że nie należy dotykać i drażnić wygrzewających się na kamieniu węży (nieznanych zwierząt w ogóle).
•    Gdy żmija pojawia się niedaleko domu, dobrze jest wykaszać trawę z pewnym „marginesem” bezpieczeństwa, usuwać kamieniska, nie robić skalnych ogródków (żmija lubi robić kryjówki między kamieniami). Gdy to niebezpieczne zwierzę zadomowi się w miejscu obecności człowieka, pomóc mogą strażacy, którzy zajmują się podobnymi sprawami, np. usuwaniem gniazd os i szerszeni.

Pomoc.

Bezpośrednio po ukąszeniu przez żmiję należy zachować spokój; gdy ukąszone jest dziecko – trzeba je maksymalnie uspokoić (bardzo ważne!).

W przypadku ukąszenia przez żmiję należy koniecznie wezwać pomoc medyczną lub udać się do najbliższej placówki medycznej! Oczekując na pomoc lekarską unieruchamiamy kończynę, która została ukąszona oraz uspokajamy poszkodowanego starając się ograniczyć do minimum ilość jego ruchów – zbędny ruch tylko przyspieszy rozprzestrzenianie się toksyny po organizmie. Z ukąszonej kończyny usuwamy biżuterię, opaski i zegarki. W żadnym wypadku nie nacinamy i nie wysysamy rany – można ją jedynie delikatnie odkazić poprzez przemycie zimną wodą (nie należy obmywać spirytusem). Nie stosujemy opaski uciskowej – ostatnie badania wykazały, że przy ukąszeniach żmii zygzakowatej może przynieść ona skutek odwrotny od zamierzonego. Ukąszone miejsce staramy się umieścić poniżej poziomu serca. Należy monitorować funkcje układów krążenia i oddechowego. Staramy się zapewnić poszkodowanemu jak najszybszy dostęp do pomocy medycznej, gdzie podana zostanie mu surowica.

Ważne telefony:

1.    Pogotowie ratunkowe – 999,
2.    Szpital Powiatowy w Zawierciu ul. Miodowa 14 Oddział Zakaźny - tel.: 32 - 67 402 91
3.    Ogólny nr alarmowy – 112

logo