Poręba

Wyszukiwarka strony

Telefon: (032) 677 13 55   
W 73 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na internetową premierę filmu o ,,Powstaniu w Getcie Warszawskim" w ramach akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile".

Spotkanie odbędzie się w Pracowni Internetowej Orange 19 kwietnia o godzinie 12.30.

Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kamila Veymont, animację tworzy Łukasz Rusinek.

Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Chcemy opowiedzieć historię powstania w sposób, w jaki nigdy jeszcze tego nie robił – metodą animacji poklatkowej. Dzięki niej, będziemy mogli pokazać powstanie z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym, nie korzystając przy tym z materiałów filmowych zrobionych przez nazistów. Projektujący animację Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnych produkcjach: "Walcu z Baszirem" i "Persepolis".

Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Zdjęcia do tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.

Zapraszamy do naszej biblioteki na spotkanie z historią!

logo