Poręba

Wyszukiwarka strony

Telefon: (032) 677 13 55   
W sprawie wystąpienia w powiecie zawierciańskim ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków, podtypu H5N8 u drobiu w Chruszczobrodzie, gmina Łazy, powiat zawierciański.
Ognisko wyznaczono w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywanych było ponad 100 sztuk drobiu w oparciu o dodatni wynik badań otrzymany w dniu 10 lutego 2017 roku. Badanie laboratoryjne próbek pobranych od ptaków z tego gospodarstwa, zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
Jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w powiecie zawierciańskim. W Polsce stwierdzono dotychczas 44 ogniska i 46 przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków podtyp H5N8.
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zawierciu przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091) oraz rozporządzeniu Nr 1/17 Wojewody Śląskiego z dnia 11 lutego 2017 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HAPAI) na terenie powiatów: zawierciańskiego i będzińskiego oraz miasta Dąbrowa Górnicza.

Rozporządzenie nr 1/17 Wojewody Śląskiego
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
logo