Czas się kończy! Pędzelek pokazuje jak wziąć udział w spisie

27 Września 2021

To naprawdę łatwe! Pędzelek Poręba i jego siostra Fletka podpowiadają, jak i gdzie wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Jest obowiązkowy i czas na jego przeprowadzenie już mocno się skurczył. Mowa o spisie powszechnym, który realizowany jest od początku kwietnia tego roku. - Wielu ma go już za sobą. Dużą popularnością cieszył się nasz Mobilny Punt Spisowy, który organizowaliśmy w wakacje. Wciąż skorzystać można z pomocy przy spisie w Urzędzie Miasta, w pokoju nr 3 - mówi Ewa Nowak, reprezentująca Urząd Miasta w Porębie.

O tym, że trzeba się spisać, w specjalnej filmowej produkcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie, przypomina też reporter Pędzelek Poręba i jego siostra Fletka. - Kto nie zdąży, może dostać karę finansową wynoszącą nawet 5 tysięcy złotych - przestrzega pacynka.

Do kiedy trzeba się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończyć ma się 30 września bieżącego roku. Co ważne, tegoroczny spis realizowany jest następującymi metodami: obowiązkowo metodą samospisu internetowego oraz uzupełniająco: metodą wywiadu telefonicznego i metodą wywiadu bezpośredniego.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze - bezpośrednio i telefonicznie.

Nie czekaj, spełnij swój obowiązek jak najszybciej!

Wejdź na stronę https://spis.gov.pl/ i wypełnij formularz spisowy.

Jeżeli nie masz dostępu do komputera/Internetu zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon lub odwiedź najbliższy urząd gminy. Tylko w wyjątkowych przypadkach skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie dzwoniąc z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może też odwiedzić Cię w domu. Tożsamość rachmistrza spisowego możesz potwierdzić, dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99 lub sprawdzając na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy.