DZIKI - ZAGROŻENIA, ZASADY POSTĘPOWANIA
21 Września 2022Obecnie mamy coraz częściej do czynienia ze zjawiskiem pojawiania się dzików w pobliżu siedzib i domostw ludzkich. Coraz częściej pojawiają się one w centrach miast, wchodzą na posesje mieszkalne. Rozwój cywilizacyjny przyczynia się do niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym zaburzając funkcjonowanie populacji dzikich zwierząt w tym dzików. Zmienia się ich zachowanie. Dostosowują się one do nowych warunków, a co za tym idzie stają się odporne na stosowane dotychczas środki odstraszające. Dziki pojawiają się w sąsiedztwie ludzi głównie ze względu na łatwy dostęp do pożywienia.
Problem ten dotknął również Poręby. Dziki pojawiają się w szczególności w rejonie ulic : Czarnej Przemszy, Rzecznej, Wolności, Przyszłości, Armii Krajowej.
Zagrożenia, jakie mogą stwarzać dziki
- Dziki wyrządzają duże szkody na posesjach mieszkalnych, na gruntach uprawnych, w ogrodach, na placach zabaw.
- W okolicach dróg biegnących w pobliżu lasów dziki są zagrożeniem dla ruchu kołowego i mogą być przyczyną wypadków.
- Ranny dzik, a także locha chroniąca młode mogą być agresywne niebezpieczne
Zasady, które pomogą ograniczyć zjawisko podchodzenia dzików na tereny naszych posesji
należy bezwzględnie zachowywać czystość i porządek poprzez :
- wykaszanie wysokich traw i zarośli (grunty pokryte niewykoszoną roślinnością stanowią schronienie dla dzikich zwierząt, zwierzyna może w takich warunkach stwarzać zagrożenie i wyrządzać szkody),
- zabezpieczanie śmietników, pojemników i worków z odpadami, aby ich zawartość nie stanowiła przynęty dla dzików,
- niewyrzucanie odpadków żywnościowych w miejscach, które nie są do tego przeznaczone,
- odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości ogrodzeniem na podmurówce aby wykluczyć prawdopodobieństwo wejścia dzika na posesję.
Jak zachować się w razie spotkania dzika
- Jeżeli nas nie zauważył nie wykonujemy żadnych gwałtownych ruchów i spokojnie oddalamy się z takiego miejsca.
- Jeżeli doszło do spotkania z dzikiem, najlepiej stać w bezruchu, nie niepokojąc go, gdyż takie zachowanie może go sprowokować do ataku.
- W przypadku spotkania dzika na otwartej przestrzeni nie należy się do niego zbliżać, dzik nie zaatakuje nas, jeżeli nie będzie sprowokowany.
- Jeżeli spotkamy dzika w terenie zamkniętym nie należy próbować go łapać, szczuć psem, ani też zapędzać w miejsce, z którego nie będzie mógł uciec. Taka sytuacja wywoła u niego agresję i może wtedy zaatakować.
- Aby przepłoszyć dzika trzeba wykonywać ruchy rękami lub klaskać stojąc w miejscu.
- Należy unikać (szczególnie po zmroku) zarośli oraz łąk zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym.
Szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo dzieci - nie powinny one samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki. Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.
Należy również pamiętać, że :
- Powinniśmy zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie zauważymy świeże ślady bytności dzików.
- Nie wolno dokarmiać dzików.
- Nie wolno szczuć dzików psami (pies powinien być zawsze prowadzony na smyczy).
- Dzik sprawiający wrażenie oswojonego, jest nadal niebezpiecznym zwierzęciem (nie wolno do niego pochodzić, głaskać, karmić, drażnić).
W razie zauważenia, że dziki przebywają na terenach miejskich (w terenach zabudowy czy innych) należy powiadomić Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zawierciu tel. 32 450 71 06, Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poręba tel. 32 67 71 867, Posterunek Policji w Porębie tel. 47 85 356 30 lub dokonać zgłoszenia pod nr 112. O wszystkich przypadkach zagrożenia stwarzanego przez dziki, jakie kierowane są do Urzędu Miasta Poręba, Gmina informuje Starostę Zawierciańskiego w celu wydania przez ten organ decyzji o odłowie lub odstrzale redukcyjnym tych zwierząt zgodnie z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 roku - Prawo łowieckie (t. j. Dz. U. z 2022 roku, poz.1173).
Postępowanie w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki
Kwestie wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki regulują przepisy art. 46 i następnych cytowanej powyżej ustawy Prawo łowieckie. W szczególności należy zauważyć, że do wynagradzania szkód powstałych w uprawach i płodach rolnych oraz przy wykonywaniu polowania obowiązany jest zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego.
Zgodnie z Uchwałą nr VI/39/13/2021 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 13 grudnia 2021 roku w sprawie podziału województwa na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do kategorii, na terenie Poręby znajdują się obwody łowieckie :
- obwód łowiecki nr 76 (polny) - dzierżawca Koło Łowieckie Nr 84 „Poręba” w Porębie,
- obwód łowiecki nr 77 (polny) - dzierżawca Koło Łowieckie „Orle Gniazdo” w Myszkowie,
- obwód łowiecki nr 86 (leśny) - dzierżawca Koło Łowieckie „Ryś” w Siewierzu,
- obwód łowiecki nr 87 (leśny) - dzierżawca Koło Łowieckie „Orlik” w Siewierzu.
Granice obwodów łowieckich określone są w załącznikach graficznych w Uchwale nr VI/39/13/2021 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 13 grudnia 2021 roku (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego z 21 grudnia 2021 roku, poz.8409)
Link do Uchwały nr VI/39/13/2021 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 13 grudnia 2021 roku (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego z 21 grudnia 2021 roku, poz.8409)
Kontakt do kół łowieckich w sprawie szacowania szkód :
Koło Łowieckie Nr 84 „Poręba” w Porębie (obwód łowiecki nr 76) :
- Eureniusz Hąc tel. 607 656 073
- Andrzej Kiczyński tel. 667 638 003
- Krzysztof Walczak te. 507 018 508
Koło Łowieckie „Orle Gniazdo” w Myszkowie (obwód łowiecki nr 77) :
- Dariusz Palut tel. 602 649 319
- Krzysztof Kowalczyk tel. 516 113 091
Koło Łowieckie „Ryś” w Siewierzu (obwód łowiecki nr 86) :
Szkody należy zgłaszać na adres e-mail: lub na adres : ul. Łysa Góra 6, 42-470 Siewierz
- Tomasz Wójcik tel. 664 940 020
- Piotr Baliński tel. 508 731 600
Koło Łowieckie „Orlik” w Siewierzu (obwód łowiecki nr 87) :
- Andrzej Rok tel. 797 296 401
Stosownie do art. 50 ust. 1b Prawa łowieckiego za szkody wyrządzone przez dziki na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich odpowiada Skarb Państwa. W tym przypadku odszkodowanie wypłaca zarząd województwa ze środków budżetu państwa. Oględziny i szacowanie szkód wykonywane są przez przedstawicieli podmiotów, które są właściwe w sprawach wypłaty odszkodowania.