Poręba obchodziła 77. rocznicę wyzwolenia miasta

24 Stycznia 2022

Przedstawiciele naszego miasta - pamiętając o rocznicy wyzwolenia miasta - zapalili znicze na cmentarzu i złożyli kwiaty pod pomnikiem zadedykowanym „Bohaterom Poległym w Walkach o Ojczyznę”.

20 stycznia tego roku przypadła 77. rocznica wyzwolenia Poręby spod okupacji niemieckiej. Symboliczne znicze na grobie żołnierzy radzieckich oraz kwiaty pod pomnikiem, który przy Szkole Podstawowej nr 1 w Porębie stoi w hołdzie „Bohaterów Poległych w Walkach o Ojczyznę”, złożył burmistrz Poręby Ryszard Spyra, a także Przewodnicząca Rady Miasta Poręba - Elżbieta Kołodziej oraz Skarbnik Miasta - Joanna Mucha.

pomnik1Nie zabrakło również przedstawicieli porębskiej oświaty: dyrektor SP1 Agnieszki Andrzejewskiej, dyrektor SP2 Małgorzaty Dychus, dyrektor porębskiego przedszkola - Marzeny Orzoł. Hołd historycznym wydarzeniom i bohaterom tamtych dni oddali również przedstawiciele innych gminnych instytucji: Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów iKanalizacji.

pomnik2

W związku z sytuacją pandemiczną w naszym kraju, zrezygnowano oczywiście z tradycyjnych obchodów Dnia Wyzwolenia Poręby - m.in. z uczestnictwa w święcie delegacji ze szkół.

Jak 20 stycznia 1945 roku zapisał się w historii Poręby? „Koniec wojny zbliżał się szybko. W nocy 16 stycznia 1945 roku nad obszarem ziemi zawierciańskiej, w tym i Poręby, przeleciały samoloty zwiadowcze. Podobnie było przez następne trzy dni. Rankiem 20 stycznia 1945 roku do Poręby

wkroczyli pierwsi żołnierze radzieccy…” - tak zapisano wydarzenia tamtego czasu.

pomnik3