Tego inni nie mają. Poręba otworzyła schronisko!

23 Kwietnia 2023

Stosy karmy, legowiska, przysmaki a nawet ciepłe ubranka. M.in. takie prezenty na oficjalne otwarcie porębskiego schroniska dla zwierząt przynieśli zgromadzeni na uroczystości goście. Wśród nich m.in. posiadaczka dwóch psów parlamentarzystka Barbara Dolniak.

- Kocham psy i mam ich w domu dwa. Obiecuję jednak, że gdy przejdę na emeryturę, wezmę trzeciego - mówiła podczas uroczystego otwarcia porębskiego schroniska dla zwierząt parlamentarzystka Barbara Dolniak.

We wtorek 20 kwietnia Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, oficjalnie uruchomił placówkę. Dostała nazwę „Psia Kostka”, a jej pomysłodawcami były porębskie przedszkolaki.

Wybieg, własny boks i ogrzewane kontenery

Jak funkcjonować będzie schronisko? Docelowo przeznaczone jest dla 15 psów, a czworonogi mogą liczyć na bardzo dobre warunki pobytu. Na każdego z psów czeka własny boks, a swoją pieską energię zwierzęta będą mogły rozładować na znajdującym się tuż obok wybiegu. Ponadto MPWiK zadbało o matki ze szczeniakami oraz psy przebywające na kwarantannie, przygotowując dla nich ogrzewane pomieszczenia.

- Schronisko jest przygotowane wyłącznie dla bezdomnych psów z terenu Poręby. Ma ono charakter schroniska zamkniętego, które zostało przygotowane na potrzeby Poręby i jest przeznaczone wyłącznie do realizacji zadań własnych Gminy - podkreśla przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, Emil Barclay

„Pieski” numer alarmowy

Bezpańskie zwierzę zgłosić należy pod numer telefonu 797 530 885 - Nie przyjmujemy jednak zgłoszeń z posesji i mieszkań prywatnych oraz osób niepełnoletnich - zaznacza Emil Barclay.

Dodatkowo został uruchomiony Numer Alarmowy obowiązujący wyłącznie na terenie Poręby, pod który zgłaszać możemy wypadki komunikacyjne z udziałem zwierząt: 517 741 604.

Czwartkowe otwarcie schroniska zbiegło się z otwarciem nowej oczyszczalni ścieków w Porębie. Na uroczystość przyjechali m.in. włodarze z sąsiednich miast i gmin. Nie zabrakło również wielu prezentów w postaci karmy, legowisko czy nawet ciepłych wdzianek.

- Rzadko która nieduża gmina może pochwalić się posiadaniem własnego schroniska dla psów. My nie dość, że już je mamy, to jeszcze warunki, w jakich przebywać będą tu zwierzęta są naprawdę komfortowe - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Aktualnie „Psia Kostka” czeka na pierwszego lokatora.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom porębskiego schroniska.

Byli nimi:

• Starostwo Powiatowe w Zawierciu