Bezdomne zwierzęta trafią do schroniska w Sosnowcu. Miasto podpisało umowę
10 Lutego 2025Będą bezpieczne i z większą szansą na nowy dom. Gmina Poręba podpisała umowę ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu.
To zdaniem wielu miłośników czworonogów jedno z najlepszych schronisk dla bezdomnych zwierząt w całym regionie. „Zwierzęta zyskają dobre warunki, ale przede wszystkim, istnieje duża szansa, że wraz z „przeprowadzką” do Sosnowca, zyskają tutaj także nowy dom. To już będzie zależało od Was – zaapelował na swoim profilu facebook’owym prezydent Arkadiusz Chęciński.
Umowę z tym schroniskiem w miniony poniedziałek podpisała gmina Poręba. - Kierowaliśmy się zarówno dobrem zwierząt, które trafią w odpowiednie ręce, jak i odpowiedzialnością za finanse gminy – mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.
Zaznaczmy, że koszt zabezpieczenia psów w sosnowieckim schronisku (to spółka miejska) jest trzykrotnie niższy niż w schronisku w Zawierciu (prywatna działalność).
Po zgłoszeniu bezdomnego psa, odławia go porębski MPWiK. – W celu odnalezienia właściciela zwierzęcia robimy rozeznanie w terenie, a jeśli nie przyniesie to skutku – zdjęcie wraz z odpowiednim opisem psa publikujemy na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Zwierzę do 7 dni jest przetrzymywane w drodze do schroniska – mówi Tomasz Turek, prezes porębskiego MPWiK.
Przypominamy, co zrobić, gdy zobaczymy bezdomne zwierzę.
Przypadki faktycznie bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie do:
- Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Porębie – tel: 797 530 885 (zwierzę bezdomne, ranne lub martwe)
- Na Policję (Przypadki psów agresywnych, atakujących przechodniów - jeśli wystąpi niebezpieczeństwo pogryzienia) – tel: 997 lub 112.
Przy zgłoszeniu należy podać miejsce przebywania zwierzęcia oraz podać dane do kontaktu, które mogą być pomocne w prowadzonej procedurze wyłapania zwierzęcia.
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zwierząt przez „zwierzęta bezdomne” - rozumie się zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały.