Burmistrz Poręby podpisał umowy z wykonawcami OZE

2 Marca 2021

Jest zielone światło dla OZE! Zakończył się proces wyboru wykonawców instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz kotłów na pellet. W miniony poniedziałek, biorący udział w projekcie włodarze gmin z naszego regionu, podpisali umowy na wykonanie odnawialnych źródeł energii.

Logo UETym samym gminy: Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny oraz Zawiercie przechodzą do etapu realizacji projektu. Na czym on polega?

Całe przedsięwzięcie, dotyczące sześciu wymienionych wcześniej gmin, obejmuje zaprojektowanie, dostawę i montaż 1068 instalacji solarnych, 2034 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 692 instalacji powietrznych pomp ciepła oraz 162 instalacji z kotłem ciepła na biomasę (pellet).

Burmistrz podpisał umowy z wykonawcami

W miniony poniedziałek 1 marca, w Urzędzie Miasta w Zawierciu, odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli wszystkich zaangażowanych w projekt gmin. Ich włodarze - w tym burmistrz Poręby Ryszard Spyra - podpisali umowy z wykonawcami projektu budowy instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim.

Trudny wybór

Wszyscy zgodnym chórem podkreślali, że wybór wykonawców OZE nie był łatwy. Nie dokonano go jeszcze w kwestii uwzględnionych w projekcie powietrznych pomp ciepła. Natomiast jeśli chodzi o wykonawcę instalacji solarnych - została nim rzeszowska spółka SOLARTIME. Za instalacje fotowoltaiczne odpowiedzialna będzie firma Hymon z Tarnowca, z kolei za instalacje z kotłem ciepła na biomasę warszawska spółka Ergo Ekologia.

Lista chętnych z Poręby będzie aktualizowana

Aktualnie Urząd Miasta w Porębie aktualizować będzie listę osób, które zadeklarowały chęć wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Przypomnijmy; projektem objętych jest 327 gospodarstw domowych z terenu Poręby. 187 z nich zainteresowanych jest montażem instalacji fotowoltaicznej, 103 - systemów solarnych, a 37 - kotłów na pellet. - Z zainteresowanymi podpisywać będziemy aneksy do zawartych wcześniej umów. Co ważne, przedsięwzięcie będzie dla naszych odbiorów tańsze niż wcześniej zakładano - podkreśla Joanna Kowalska, inspektor w Referacie Organizacyjnym UM Poręba.

logo

Projekt OZE w naszym regonie realizuje Agencja Rozwoju Zawiercia. Jego wartość to ponad 70 milionów złotych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.