Grządki już gotowe. Pani senator przywiozła przedszkolakom bratki

9 Maja 2023

Będzie to nie lada gratka dla wszystkich podopiecznych porębskiego przedszkola. Miasto wspólnie z senator Beatą Małecką-Liberą stworzą przy placówce wyjątkowy ogród we włoskim stylu.

Kilka dni temu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie naszykowało przedszkolakom grządki. Nie byle jakie. Nowy ogród przy Miejskim Przedszkolu nr 1 im. Misia Uszatka w Porębie powstanie na wzór tych zakładanych we Włoszech, grządki są zatem podwyższone. - Spółka miejska pomogła nam w usadowieniu specjalnych sporych rozmiarów koryt, do których trafią sadzonki. Grunt wyłożony został naturalnym kompostem z liści i ziemią - relacjonuje Justyna Kłosowska, dyrektor porębskiego przedszkola.

Maluchy będą regularnie doglądać upraw

Pierwszy taki „włoski ogród” w Porębie to wspólny projekt placówki, władz miasta i senator Beaty Małeckiej-Libery. - Jej przedstawiciele zaproponowali nam utworzenia takiego ogródka. Dzięki niemu każdy rocznik będzie miał swoją grządkę i możliwość regularnego obserwowania, jak rosną nasze uprawy - podkreśla dyrektor Kłosowska.

W miniony piątek przedszkole gościło panią senator. Przywitał ją burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Wspólnie doglądali prac nad przedszkolnym ogródkiem. - Pan burmistrz wcześniej zamówił dla nas koryta pod grządki, a pani senator przywiozła nawóz oraz bratki - mówi Justyna Kłosowska.

Ekologiczne zbiory trafią na talerze przedszkolaków

Ale to nie wszystko. Zgodnie z planem już 17 maja w porębskiej placówce odbędzie się wielkie sadzenie. Będą pomidory, szczypiorek, rzodkiewka, marchewka, pietruszka a nawet poziomki. - Zaplanowaliśmy specjalne warsztaty, w których udział będą mogli wziąć również rodzice. Na początku będzie odrobina teorii dotycząca upraw, a także znaczenia wody w przyrodzie. Później chwycimy za grabki, rękawice i sadzonki - mówi z uśmiechem dyrektor porębskiego przedszkola. Dodaje, że za jakiś czas ekologiczne i własnoręcznie doglądane zbiory trafią na talerze przedszkolaków.

Patronem inicjatywy jest Ambasada Włoska w Polsce.