Industriada w Porębie! Co będzie można zobaczyć?

2 Września 2022

Tegoroczne Święto Zabytków Techniki Województwa Śląskiego zawędruje także do Poręby. - Mimo nam ogłosić, że jeden z naszych obiektów znalazł się w planach tego wielkiego wydarzenia - podkreśla burmistrz Poręby.

13 edycja, 41 obiektów, 25 miejscowości i aż 350 wydarzeń! W sobotę, 3 września, po raz trzynasty odbędzie się uwielbiane przez mieszkańców województwa śląskiego Święto Zabytków Techniki, zwane popularnie Industriadą.

Jak zdradzają organizatorzy, motywem przewodnim tegorocznej edycji święta jest „Po Szychcie. Czas na fajrant!”. - Tym razem, industrialne serce Śląska zabije wolniej, spokojniej, jak na czas wolny przystało… Zabawa, relaks i miliony pomysłów na spędzanie czasu po pracy w towarzystwie rodziny, znajomych i kolegów z pracy. O tym wszystkim Wam opowiemy, trochę pokażemy i zaprosimy do wspólnego odpoczynku, w jednych z najlepszych możliwych miejsc, w naszych obiektach - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Znaleźć się na liście odwiedzanych podczas Industriady obiektów to wielka duma. W tym roku, po raz pierwszy festiwal zawita do Poręby! - Jest nam niezwykle miło potwierdzić, że jeden z naszych zabytków został dodany do mapy tegorocznej Industaridy. Mowa o wieży gichtowej datowanej na 1798 rok - zdradza burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Już dziś zaprasza wszystkich chętnych do obejrzenia wieży podczas tegorocznego Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Miło spędzą tu sobotę nawet ci, którzy mieli już okazję przyjrzeć się porębskiemu zabytkowi z bliska. Obiekt będzie wyjątkowo oświetlony, a w środku odbywać będą się spotkania, wystawa i koncerty. Będzie też godzinne zwiedzanie z przewodnikiem w kilku turach (godz. 14, 16, 18). Szczegółowy plan znajdziemy na stronie industriady: www.industriada.pl. 3 września porębska wieża gichtowa czynna będzie w godz. 12-19, a wstęp na imprezy będzie bezpłatny.

Przypomnijmy; zlokalizowana przy ul. Fabrycznej wieża gichtowa to wizytówka Poręby, a także jeden z elementów herbu miasta. Niegdyś służyła do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. W 1975 oku trafiła do rejestru zabytków.

Kalendarium Imprez