Jesteś uchodźcą? Tutaj znajdziesz pracę.

18 Sierpnia 2022

628 tysięcy dorosłych uchodźców z Ukrainy postarało się o numer PESEL, 270 tysięcy podjęło pracę w Polsce. Teraz będzie można ją łatwiej znaleźć.

Zakrojoną na szerszą skalę akcję prowadzi Śląski Urząd Wojewódzki. O pomoc w rozpowszechnianiu informacji służących uchodźcom, Wojewoda Śląski poprosił poszczególne samorządy, w tym Urząd Miasta w Porębie. Władze miasta zgodziły się bez wahania, podobnie zresztą jak na wcześniejsze prośby o pomoc dotyczącą uciekających przed wojną Ukraińców.

Co trzeba zrobić, żeby znaleźć pracę na terenie Polski? Wystarczy wejść na portal internetowy pod adresem: www.pracawpolsce.gov.pl, następnie wypełnić należy krótki formularz (jest napisany prostym językiem, a wypełnienie go nie zajmuje więcej niż 10 minut), a do wyboru będzie aż 160 tysięcy spersonalizowanych ofert pracy.

Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie, do znalezienia pracy konieczne jest wyrobienie sobie numeru PESEL. - Procedura nadawania uchodźcom z Ukrainy numeru PESEL została ułatwiona. Żeby taki numer zdobyć, trzeba osobiście stawić się do urzędu miasta i mieć ze sobą kilka dokumentów - tłumaczy Urząd Miasta Poręba. Dla dzieci przygotowano specjalny kącik w urzędzie.

Od 24 lutego - momentu zaatakowania Ukrainy przez wojska rosyjskie - do Polski przybyło ok. 4,5 miliona uchodźców z Ukrainy.