Już ponad 200 kontroli szamb. Trwają w kolejnych częściach miasta

4 Października 2024

Urząd Miasta Poręba kontynuuje kontrole w zakresie postępowania z nieczystościami ciekłymi na nieruchomościach. Od początku tego roku inspektorzy sprawdzili już ponad 200 adresów.

Ulice: Sadowa, Wiosenna, Niwecka, ks. F. Pędzicha, Różana, Astrów, Narcyzów, Frezerska oraz ulica Formierska. To październikowy plan kontroli.

Inspektorzy Referatu Ochrony Środowiska zapukają do drzwi mieszkańców Poręby, by szczegółowo sprawdzić kwestie dotyczące odbioru nieczystości ciekłych.

- Są to obowiązków właścicieli nieruchomości wynikające m.in. z ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach, a konkretnie: obowiązek posiadania umowy na odbiór nieczystości ciekłych oraz dowodów płacenia za usługę w tym zakresie - mówią inspektorzy z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poręba.

Przypominają, że szambo opróżniane powinno być z częstotliwością wynikającą z pojemności zbiornika, w sposób gwarantujący, że nie nastąpi z niego jakikolwiek wypływ. – Ale nie rzadziej niż raz na kwartał, zaś osady z  przydomowych oczyszczalni ścieków należy usuwać z częstotliwością określoną w instrukcji, jednakże nie rzadziej niż raz na dwa lata – mówi kierownik Referatu Renata Otręba.

Podkreśla, że kontrole zaplanowane na 2024 rok zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Miasta Poręba idą zgodnie z planem, a do połowy września przekroczyły już dwieście adresów.

Nieprawidłowości dot. braku spełnienia wymogów dotyczących wywozu nieczystości płynnych (głównie w zakresie częstotliwości ich odbioru)  odnotowano w około połowie skontrolowanych nieruchomości.

Zaznaczamy; kary za nieprawidłowe postępowanie w przypadku opróżniania szamba sięgają nawet 5 tysięcy złotych.

Urząd Miasta Poręba jest aktualnie w trakcie przygotowywania około 30 wniosków do sądu w sprawie ukarania za nieprawidłowe opróżnianie zbiorników bezodpływowych.