Mają mobilne laboratorium biologiczno-chemiczne

28 Grudnia 2022

To tylko jedna z nowości, w jakie wyposażyła swoich podopiecznych Szkoła Podstawowa nr 2 w Porębie. Zobaczcie, jakie jeszcze możliwość ma nowa „Zielona Pracownia”.

W niewielu elementach przypomina tradycyjną salę lekcyjną. Zamiast zwykłych uczniowskich ławek ma wygodne okrągłe stoliki i ergonomiczne, dopasowane do nich krzesła. - To nasza nowa „Zielona Pracownia” - chwali się dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Porębie. I słusznie, bo uroczyście otwarta w grudniu pracownia jest nie tylko wyjątkowo estetyczna, ale też bardzo nowoczesna.

Niesamowite lekcje biologii

W co została wyposażona? - Uczniowie do dyspozycji mają m.in. monitor multimedialny, cyfrowe, mobilne laboratorium biologiczno-chemiczne Labdisc BioChem (z 15 wbudowanymi czujnikami pomiarowymi), mikroskopy, walizkę Eko-badacza, globusy i inne pomoce dydaktyczne - wylicza Małgorzata Dychus, dyrektor Porębskiej SP2. Dodaje, że za sprawą nowej pracowni, uczniowie mogą korzystać z ciekawych i interesujących lekcji przyrody, biologii, geografii oraz zajęć szkolnego koła ekologicznego. - Teraz nasi uczniowie będą mogli rozwijać swoją wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody w szerszym znaczeniu, a także poznawać wartości przyrodnicze najbliższego otoczenia - podkreśla pani dyrektor.

Inwestycja warta 60 tys zł

Szkoła na stworzenie tak wyjątkowej pracowni ekologicznej dostała 40 tys zł z zewnątrz, a dokładnie rzecz ujmując - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Porębska podstawówka wzięła udział w organizowanej przez Fundusz 8 edycji konkursu „Zielona Pracownia 2022”. - Na tegoroczny konkurs „Zielona Pracownia 2022” wpłynęło 129 zgłoszeń, z których wybranych zostało 70 projektów - mówi Małgorzata Dychus.

Zaznacza, że stworzenie nowej pracowni kosztowało łącznie ok. 60 tys zł. - Środki z konkursu została przeznaczone na wyposażenie sali, resztę - na wymianę instalacji elektrycznej, malowanie i gipsowanie pracowni, jak i zakup mebli oraz zabudowę kaloryferów - dołożył nam organ prowadzący, czyli Urząd Miasta Poręba - dodaje dyrekcja SP 2.