Mieszkanie „treningowe” w hotelowcu już po remoncie

23 Sierpnia 2024

Drobny remont i nowi lokatorzy. W lokalu na parterze porębskiego „hotelowca” powstało mieszkanie treningowe prowadzone przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Do końca roku pod tym adresem funkcjonowało tzw. mieszkanie wspierane-chronione. Niedawno przeszło skromny remont, by znów służyć najbardziej potrzebującym. – Ze środków własnych gminy przeprowadziliśmy tutaj podstawowe prace: pomalowane zostały ściany, częściowo wymieniona została podłoga – mówi Katarzyna Wilk, kierownik porębskiego MOPS-u.

mieszkanie treningowe 2

Dodaje, że z pomocą mieszkańców – darczyńców i pracowników MOPS-u - udało się skromnie urządzić i wyposażyć lokal w podstawowe urządzenia niezbędne do funkcjonowania w codziennym życiu.

Od początku sierpnia z mieszkania treningowego korzysta już mama z dwójką małych dzieci, której trudna sytuacja życiowa nie pozwoliła aktualnie na inną możliwość.

Czym jest mieszkanie treningowe?  W skrócie; jest to lokal przyznawany na pewien czas osobom w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. - Mieszkańcy uczą się, jak samodzielnie dbać o zdrowie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, załatwiać sprawy w urzędach, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać, sprzątać – wylicza Katarzyna Wilk.

Lokatorzy jednocześnie – ze względu m.in. na wiek, chorobę lub niepełnosprawność są pod ścisłą pieczą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Wszystko po to, by w przyszłości prowadzić samodzielne, niezależne życie – podkreśla kierownik porębskiego MOPS-u.

Zaznaczmy, że pobyt w mieszkaniu treningowym jest odpłatny zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

Taki lokal to dla gminy także aspekt ekonomiczny. Za miesięczny pobyt w domu samotnej matki gmina płaciła miesięcznie 6 tys zł. Pobyt w mieszkaniu treningowym to o wiele niższy koszt.

mieszkanie treningowe

Podobne wiadomości: