Nawet 140 tys zł dofinansowania. Mieszkańcy w sprawie „Czystego Powietrza” spotkali się z burmistrzem

3 Marca 2023

Nowe progi dochodowe, kwoty dofinansowania do inwestycji, warunki jakie należy spełniać, by je otrzymać. W Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie odbyło się spotkanie informacyjne w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Chcesz wymienić swój stary kocioł na nowe źródło ciepła? Planujesz zaoszczędzić na rachunkach domowych dzięki fotowoltaice, a może przeprowadzić termomodernizację swojego domu? Jak zrealizować takie plany, uzyskując do nich niemałe dofinasowanie?

Na te i inne pytania mieszkańców we wtorek odpowiadali przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.

Popołudniowe spotkanie burmistrz z mieszkańcami odbywało się w ramach projektu „Czyste Powietrze 3.0.”, który w naszej gminie cieszy się dużym zainteresowaniem. Co ważne, w nowej wersji programu, znacząco wzrosły progi dochodowe pozwalające na skorzystanie z niego. - Dofinansowanie poziomu podstawowego można uzyskać, gdy kwota rocznego dochodu wnioskodawcy nie przekracza 135 tys zł - podkreśla Agnieszka Szwaja, gminny ekodoradca.

Nie tylko progi dochodowe doczekały się odświeżenia, wzrosły również maksymalne kwoty dofinansowań na wszystkich poziomach, a także stawki dotacji dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć. - Po zmianach, na największe wsparcie mogą liczyć osoby, które zdecydują się na kompleksową termomodernizację budynku, a maksymalna możliwa do otrzymania kwota dofinansowania wynosi aż 136 200 zł - mówi Agnieszka Szwaja.

W trakcie spotkania w MOK-u poruszane były także inne tematy, w tym m.in. założenia uchwały antysmogowej, nakreślenie stanu zanieczyszczeń powietrza w gminie Poręba oraz ocena różnych źródeł ciepła pod kątem opłacalności. - Zachęcam do inwestowania w ekologiczne źródła ciepła, bo znacząco przełoży się to nie tylko na nasze środowisko, ale także kieszeń mieszkańca - mówił podczas spotkania burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi.

Więcej informacji o zmianach, a także innych, dostępnych formach dofinansowania, można również uzyskać kontaktując się z gminnym ekodoradcą działającym w ramach projektu LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: (32) 677 13 55, wew. 134 lub mailowego: aszwaja@umporeba.pl.