Odzież i inne tekstylia zawieź do PSZOK!
26 Marca 2025Od stycznia tego roku funkcjonuje nowa frakcja odpadów. Tzw. tekstylia przyjmują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w każdej gminie.
Od 22 do aż 43 proc. odzieży, którą kupujemy online, a potem zwracamy jest zwyczajnie niszczona! Tymczasem dużą część nawet zużytych odpadów tekstylnych da się wykorzystać recyklingowo.
W związku z tym, przypominamy, że zgodnie ze zmianą przepisów, odpadów tekstylnych nie wolno już wrzucać do pojemnika ze śmieciami zmieszanymi. – Należy je segregować. Od stycznia 2025 roku funkcjonuje bowiem nowa frakcja odpadów podlegających selekcji - tzw. odpady tekstylne – mówi Tomasz Turek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie.
Dodaje, że nową frakcję przyjmują Punty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w każdej gminie.
Także w Porębie, gdzie PSZOK przy ul. Ks. Pędzicha 12 (na terenie MPWiK) jest czynny w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godzinach od 7 do 14. W środy w godzinach od 9 do 17, a także w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godz. od 7 do 14.
Co przyjmowane jest w ramach tej nowej frakcji?
Zużyta odzież, skarpetki, zasłony, pościele, koce, bielizna, czapki i szaliki, plecaki, pluszowe zabawki, dywany, obrusy, kożuchy, ścierki, firany, obrusy, a także torebki, buty, galanteria skórzana.
W wakacje MPWiK przyjedzie po odpady tekstylne
Przypominamy równocześnie, że trwają prace nad nowym regulaminem dotyczącym gospodarki odpadami w naszym mieście. W związku z tym zaplanowano m.in. że w raz w roku (w miesiącach letnich) wystawione w workach odpady tekstylne odbierze MPWiK. – Zarówno z domów jedno-, jak i wielorodzinnych – zaznacza prezes Turek.
Dodaje, że jeżeli taką propozycje przegłosują radni, od 2026 roku taki odbiór odbywać się będzie dwa razy do roku.