Płomień pod Pomnikiem Poległych Bohaterów w Porębie

2 Marca 2023

- Pamiętamy o tym, co zrobili dla naszej Ojczyzny - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Miasto włączyło się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zgodnie z tradycją, w Porębie symboliczny znicz zapłonął pod Pomnikiem Poległych Bohaterów w Walkach o Wolność Ojczyzny. Zapalił go włodarz Poręby Ryszard Spyra wraz ze Skarbnik Miasta Joanną Muchą. Nie zabrakło również przedstawicieli Urzędu Miasta w Porębie, miejskich spółek, ośrodków oświaty oraz porębskich radnych.

Dzień Żołnierzy Wyklętych zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej obchodzony jest od 2001 roku, rokrocznie 1 marca. Data ta jest nieprzypadkowa. 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Określenie „żołnierze wyklęci” zostało po raz pierwszy użyte podczas wystawy z 1993 roku poświęconej antykomunistycznemu podziemiu.