Poręba może zostać ukarana. Jaki jest powód?

22 Sierpnia 2024

Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wszczął postępowanie w sprawie wymierzenia Porębie kary pieniężnej wynikającej z faktu, że mieszkańcy źle segregują śmieci.

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Miasta w Porębie 5 sierpnia.

Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje w nim o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wymierzenia Porębie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązku osiągnięcia w 2021 roku „poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, w wysokości co najmniej 20 % wagowo”.

- Chodzi tutaj o wynikający z ustawy procent odzysku śmieci z gospodarstw domowych. Niestety odpady w naszym mieście wciąż nie są należycie segregowane – mówi Renata Otręba, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Porębie.

- Dla przykładu; wystarczy, że na wierzch worka z plastikiem ktoś wrzuci coś, co nie powinno się tam znaleźć - powiedzmy szklaną butelkę i służby komunalne już nie mogą przyjąć takich odpadów jako posegregowane, lecz zmieszane. Takie zachowanie znacząco obniża nasze możliwości recyklingu odpadów – tłumaczy Renata Otręba.

Jej słowa potwierdzają pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, które zajmuje się gospodarką komunalną.

Skutkiem nienależytego segregowania przez mieszkańców śmieci, cena za ich odbiór i wywóz może zostać podniesiona.

- Wszyscy narzekamy, że tak drogo płacimy za śmieci. Tymczasem sami jesteśmy sobie winni. Teraz może się okazać, że kolejna podwyżka wobec złej segregacji, będzie po prostu konieczna. Gmina nie będzie miała innego wyjścia. Dlatego po raz kolejny apeluję, by dołożyć swoich wysiłków i odpowiednio segregować śmieci w naszych domach – mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje; - To bardzo ważne ze względu na dobro środowiska, ale też – jak wyraźnie widać – ze względu na naszą kieszeń – podkreśla burmistrz.

Kolejna ulotka wyjaśniająca, jak odpowiednio segregować odpady, niebawem trafi do skrzynek mieszkańców Poręby.

Wielokrotnie będziemy informować o tym na stronie miasta oraz miejskim profilu społecznościowym.

zła segregacja odpadów

foto: przykład złej segregacji odpadów, z jednego z ostatnich raportów MPWiK