Porębscy strażacy ochotnicy dostali 200 tys zł

11 Czerwca 2024

Dofinansowania w takiej kwocie udzielił im marszałek województwa śląskiego. Ochotnicza Straż Pożarna z Poręby ma już plan wydatkowania tej kwoty.

To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej remizy strażackiej. Wóz gaśniczy, bo o nim właśnie mowa, to marzenie niejednej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Teraz plany ochotników z centrum Poręby stały się bliższe ziszczenia.

- Właśnie otrzymaliśmy informację o pozytywnej weryfikacji wniosku gminy o dofinansowanie na zakup samochodu pożarniczego – mówi Jakub Drabek z Urzędu Miasta Poręba. – Pomoc finansowa z budżetu Województwa Śląskiego na 2024 rok wyniosła dla Poręby 200 tys zł – dodaje.

Koszt zakupu nowego wozu gaśniczego wynosi ok. 1,2 mln zł. Porębski magistrat podkreśla, że w budżecie miasta na 2024 rok zarezerwowano na ten cel 350 tys zł. O pozostałą sumę, gmina ubiega się w formie dofinansowania. – Wnioski złożyliśmy już w ramach kilku programów pomocowych, w tym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i  Administracji – podkreśla Jakub Drabek.

Zaznaczmy, że aktualnie OSP Poręba I dysponuje jednym autem gaśniczym, to tzw. lekki samochód marki Ford. Drugi z wozów ze względów technicznych został wycofany z eksploatacji.