Przy ul. Górnej powstanie nowy parking

22 Maja 2024

Dla bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych, a także jako preludium pod kolejną inwestycję. W okolicy porębskiego stawu, jeszcze w tym roku, powstanie nowa przestrzeń do parkowania samochodów.

Auta wciąż parkują tutaj na jezdni, w efekcie zmniejsza się komfort spacerujących oraz jeżdżących na rowerach. – Rozumiemy także kierowców, dlatego chcemy wyjść naprzeciw wszystkim uczestnikom ruchu i wyznaczyć kierującym nowe miejsca do parkowania – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

Komfort i bezpieczeństwo w jednym

Jak wyglądać będzie nowa inwestycja przy ul. Górnej, w okolicy tutejszego stawu?

Zgodnie z planem nowy, poszerzony o kilka miejsc postojowych, parking powstanie w miejsce istniejącego. – Nowa nawierzchnia będzie miała charakter asfaltowy, dlatego będzie nie tylko bezpiecznie i komfortowo, ale też estetycznie – mówi Angelika Kubaczyńska, inspektor Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej UM Poręba.

Dodaje, że aktualnie urzędnicy przygotowują wymaganą dokumentację, w tym również kosztorys budowy nowego parkingu.

Plan metamorfozy porębskiego stawu

Inwestycja w nowe miejsca postojowe przy ul. Górnej będzie też zapowiedzią kolejnej – większej w swoim zakresie. Przypomnijmy, gmina ma w planach metamorfozę pobliskiego stawu. Powstać ma tu m.in. miejsce do plażowania z możliwością wypożyczenia kajaka i specjalnymi pomostami. Z kolei w ramach tzw. ZIT-ów, czyli programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zrealizowany zostanie projekt pod nazwą „Rewitalizacja stawu wraz z otoczeniem, poprawa jakości wody i działania proekologiczne w Porębie”.

Naboru wniosków od lipca do września

– Gmina w ramach ZIT-ów na ma już zabezpieczone fundusze w wysokości 2 555 000 zł na ten cel. Zgodnie z procedurą musi przejść jednak procedurę związaną ze złożeniem wniosku, a termin naboru przypada na lipiec - wrzesień 2024 – wyjaśniają przedstawiciele Referatu Środków Pomocowych i Rozwoju UM Poręba.

Oznacza to, że w tym roku, gmina rozpocznie przygotowania do uruchomienia atrakcji przy porębskim stawie, z pewnością jednak nie zdąży przeprowadzić całej inwestycji.

Podobne wiadomości: