Ruszyło nowe połączenie kolejowe

10 Czerwca 2024

Regularne połączenia kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami zostały uruchomione w minioną niedzielę 9 czerwca. Pociąg – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

To nowe połącznie kolejowe – jak podkreślają władze urzędu wojewódzkiego - jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. - Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa.

Co ważne, na tej linii kolejowej już odbywa się ruch pociągowy, tyle że weekendowo.

Teraz Koleje Śląskie oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych uruchomiły dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę. Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września. Uruchomienie powyższych nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko--Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.

Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą następujące stacje i przystanki pośrednie: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów, Przyszowice. Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uzupełnienie oferty rozkładowej będzie możliwe od września.

Podobne wiadomości: