Świetna zabawa! XX Festiwal Prażonek w Porębie już za nami

9 Września 2024

W miniony weekend w Porębie odbył się jubileuszowy, XX Festiwal Prażonek, który jak co roku przyciągnął rzesze mieszkańców oraz gości z okolicznych miejscowości.

Ta unikalna potrawa, będąca dumą Poręby, to nie tylko kulinarny przysmak, ale także symbol ponad 200-letniej tradycji regionu. Wydarzenie odbyło się w doskonale zorganizowanej atmosferze, a organizatorzy zadbali, by każdy szczegół był dopracowany.

Porębskie prażonki – kulinarna tradycja miasta

„Porębskie prażonki” to potrawa, która zyskała status lokalnej marki, wpisana na listę produktów tradycyjnych. Na festiwalu oczywiście można było spróbować tej wyjątkowej potrawy, przygotowanej zgodnie z tradycyjnymi recepturami.

Bogaty program artystyczny i oficjalne otwarcie

Oficjalne otwarcie festiwalu miało uroczysty charakter. Wydarzenie zainaugurował Burmistrz Poręby, Ryszard Spyra, który podkreślił znaczenie kultywowania tradycji w regionie. Symboliczny moment wypuszczenia gołębi podkreślił wagę i jedność społeczności lokalnej.

Na scenie podczas "Sceny Młodych" swoje umiejętności zaprezentowali soliści, solistki, zespoły wokalne oraz grupy taneczne z Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie. Młodzi artyści dostarczyli widzom wielu emocji i wzruszeń, pokazując, jak silnie w Porębie rozwija się kultura młodzieżowa.

Muzyka dla każdego – od folkloru po rock

Podczas festiwalu nie zabrakło także występów dorosłych zespołów. Publiczność miała okazję posłuchać grup wokalnych, takich jak KGW Niwczanki, Retro oraz Złota Jesień, które zaprezentowały tradycyjne utwory ludowe i biesiadne. Natomiast zespół „THE GAR” wprowadził nieco mocniejszych, rockowych brzmień, zapewniając energetyczną część koncertową.

Jedną z muzycznych gwiazd wieczoru był Mariusz Kalaga, który zaprezentował swoje największe przeboje, takie jak „Nie zapomnę tamtej nocy” czy „Jedna z gwiazd”. Jego występ wzbudził ogromne emocje wśród zgromadzonych, a muzyczny koktajl porwał publiczność do wspólnego śpiewu.

Finałowe chwile festiwalu należały do zespołu „Piękni i Młodzi” z wokalistką Magdaleną Narożną, który przyciągnął tłumy fanów. Zespół, znany z energetycznych i tanecznych hitów, szybko porwał publiczność do zabawy i wspólnego tańca.

Atrakcje dla każdego – konkursy, kiermasze i zabawa dla najmłodszych

XX Festiwal Prażonek to nie tylko muzyka i kulinaria. W trakcie imprezy odbył się kiermasz książki, który przyciągnął miłośników literatury, a także konkurs kulinarny „Porębski kociołek”, w którym uczestnicy rywalizowali w przygotowywaniu potraw na bazie lokalnych przepisów.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano strefę zabawy, pełną atrakcji, które pozwoliły dzieciom na beztroską rozrywkę. Całość dopełniała bogata strefa gastronomiczna,

Festiwal zakończył się dyskoteką pod gwiazdami, prowadzoną przez DJ FRteam, co sprawiło, że ostatnie godziny imprezy upłynęły w tanecznym rytmie.

Podziękowania dla organizatorów i sponsorów

Organizatorzy XX Festiwalu Prażonek w Porębie zasługują na szczególne wyrazy uznania za profesjonalną organizację oraz dbałość o każdy szczegół wydarzenia. Serdeczne podziękowania należą się również partnerom, mediom i sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tak wspaniałej imprezy.

Foto: ROY STUDIO

Organizatorzy/Partnerzy/Media/Sponosorzy:

1. Gmina Poręba
  2. Miejski Ośrodek Kultury w Porębie
  3. Miejska Biblioteka Publiczna w Porębie
  4. MPWiK
  5. Jednostki Ochptniczych Straży Pożarnych w Porębie -  Poręba, Górka, Niwki, Krzemienda
  6. LGD Perrła Jury
  7. Hotel Ostaniec
  8. Bank Siliesia
  9. Oprema Tomasz Turek
  10. Czyste Powietrze Zdrowy Wybór
  11. Śląkie Przywracamy Błękit
  12. Ubezpieczenia Westa Car Marcin Guzik
  13. KOMSAT Adam Dyrda
  14. KOLMET Maria Lebiecka
  15. San Instal Piotr Lipa
  16. ELPAR Zbigniew Parla
  17. Marlena Szmal
  18. Biuro Rachunkowe Minge Sp. z o.o.
  19. MARCOMP Macin Kleszcz
  20. Wioletta Piltz Kwiaty u Wioli
  21. LIMBA Aldona Turek
  22. METALIMPEX Sp. z o.o.
  23. MARPOL Mariusz Magdziarz
  24. Nowak Zofia Biuro Rachunkowe Kalkulus