UWAGA ! ŻMIJE!

15 Maja 2024

UWAGA ! ŻMIJE!

Na terenie naszego miasta pojawiły się żmije zygzakowate. Jest to jedyny wąż jadowity występujący w Polsce. Należy pamiętać, ze żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, dlatego też działania podejmowane przez Urząd Miasta mogą mieć charakter wyłącznie prewencyjny (ostrzeżeń).

Prosimy zatem o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w lesie, na łąkach, na terenach podmokłych z dużą ilością wykrotów, na terenach porośniętych wysokimi trawami, a także na terenach wyeksponowanych na  nasłonecznienie, gdzie żmije mogą się wygrzewać. Gdy spotkamy żmiję zachowajmy spokój. Pamiętajmy, że niesprowokowana żmija nigdy nie zaatakuje. Jej pierwszą reakcją na zagrożenie jest zawsze ucieczka. Kiedy nie ma możliwości ucieczki zaznacza swoją obecność głośnym syczeniem. Należy wówczas niezwłocznie  wycofać się w kierunku przeciwnym od miejsca zlokalizowania żmii, tak aby dać jej możliwość ucieczki i schronienia. Gdy żmija poczuje się zagrożona na skutek nadepnięcia, chęci złapania czy też zbyt bliskiego podejścia potencjalnego napastnika, atakuje kąsając na wysokość do kilkunastu centymetrów.  Jad wprowadzany jest do ciała za pomocą wydłużonych zębów jadowych, które pozostawiają ślad na ciele napastnika w postaci 2 niewielki nakłuć.

OBJAWY MIEJSCOWE PO UKĄSZENIU:

– typowa ranka kłuta (dwa niewielkie nakłucia),
– narastający, rozchodzący się obrzęk
– ból w miejscu ukąszenia
– zaczerwienienie, zasinienie
– krwawienie z ranki (rzadko)

OBJAWY OGÓLNE PO UKĄSZENIU :

– osłabienie ogólne, znużenie, senność
– mdłości, wymioty, bóle brzucha, biegunka
– poty, dreszcze
– uczucie drętwienia, znieczulenia, np. wokół ust
– wzmożone pragnienie
– obrzęk twarzy, węzłów chłonnych, podbiegnięcia krwawe
– tętno słabe, niemiarowe, niewyczuwalne (spadek ciśnienia, wstrząs).

PO UKĄSZENIU NIE NALEŻY:

–  masować,  nacinać miejsca ukąszenia
–  odsysać ustami
–  podawać alkoholu, leków „cucących”
–  podawać surowicy przeciw jadowi bez konsultacji z lekarzem

PO UKĄSZENIU  NALEŻY:

– wezwać lekarza
– przemyć rankę wodą
– powyżej miejsca ukąszenia założyć opaskę uciskową (nie za mocno i co 10 do 20 minut zwalniać jej ucisk na 1-2 minut). Jeśli nie mamy możliwości dopilnowania czasu zwalniania ucisku nie należy zakładać opaski. Bezpieczniej jest ochładzać miejsce ukąszenia np. woreczkami z lodem),
– ułożyć poszkodowanego wygodnie i okryć aby nie wykonywał zbędnych ruchów
– podawać duże ilości płynów do picia.

W Polsce występują 4 gatunki węży: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty oraz wąż Eskulapa. Panuje błędne przekonanie, że wężem jest również padalec zwyczajny, podczas gdy jest to gatunek beznogiej jaszczurki. Zarówno padalec jak i wymienione wyżej gatunki węży (poza żmiją zygzakowatą) są gatunkami  niejadowitymi i nie stwarzają zagrożenia dla człowieka.

Pod powyższym tekstem proponuję umieszczenie grafiki ze strony GDLP - poniżej link do pobrania grafiki.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz