Uwaga! Ruszyła nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”
14 Kwietnia 202531 marca ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. Program skupia się na wymianie starych pieców oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.
- Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym – podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.
Przypominają, że właśnie ruszyła nowa odsłona znanego już w naszym mieście programu „Czyste Powietrze”.
Wśród nowości, jakie uruchomił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jest m.in. nowa możliwość kontaktu dla mieszkańców w ramach Programu Czyste Powietrze. - Dzięki specjalnie przygotowanym formularzom kontaktowym, każda osoba zainteresowana uzyskaniem wsparcia może przesłać swoje zapytanie, a pracownik merytoryczny WFOŚiGW skontaktuje się z nią w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych – informuje przedstawiciel „Czystego Powietrza”.
Formularze są dostępne na stronie internetowej Funduszu i stanowią wygodne narzędzie umożliwiające szybki i sprawny kontakt w sprawie dotacji oraz warunków programu.
Co ważne, aktualną formułę programu ukierunkowano na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne, uszczelniono także zasady dofinansowania.
Co nowego w programie?
- Potwierdzenie standardu energetycznego domu przed i po inwestycji – obowiązkowy audyt energetyczny
- Wyższe progi dochodowe uprawniające do podwyższonego i najwyższego dofinansowania.
- Najwyższe dofinansowanie uzależnione od dochodów oraz standardu energetycznego budynku.
- Racjonalizacja wydatków - maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych, w tym limity dotacji jednostkowych na m2 powierzchni ocieplenia.
Co zrobić, by skorzystać z dotacji?
Zapoznać się z programem Czyste Powietrze:
- na stronie: czystepowietrze.gov.pl
- przez infolinię: 22 340 40 80, pon.-pt., 8:00-16:00
- w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
- w punkcie konsultacyjno-informacyjnym w gminie
- u operatora.
Sprawdź, czy program jest dla Ciebie
Program jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych). Dotacja jest przeznaczona dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 r. i zostały oddane do użytkowania.
Więcej szczegółów, na podstawie których ocenisz, czy i do którego poziomu dofinansowania się kwalifikujesz, znajdziesz na stronie czystepowietrze.gov.pl. Tutaj zobaczysz też obowiązujące progi finansowe.
Przygotuj dokumentację
Przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny wraz z dokumentem potwierdzającym audyt, a po jej zakończeniu - świadectwo charakterystyki energetycznej.
Oba dokumenty muszą być sporządzone przez osobę wpisaną do rejestru uprawnionych do wystawiania świadectw (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii) i na oba możesz dostać dofinansowanie z Czystego Powietrza.