przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Uwaga, w piątek w Porębie stanie Mobilny Punkt Spisowy

23 Czerwca 2021

W najbliższy piątek - 25 czerwca - w naszym mieście stanie Mobilny Punkt Spisowy. Będzie można spisać siebie i rodzinę w kilka chwil. - Warto skorzystać z takiej możliwości - podkreśla Urząd Miasta w Porębie, organizator akcji.

Mobilny Punkt Spisowy, który zorganizują urzędnicy z UM Poręba, będzie służył pomocą wszystkim chętnym już 25 czerwca. W godzinach od 10 do 13 będzie do dyspozycji mieszkańców przy ul. Zakładowej (na terenie przy basenach), po południu przeniesie się na teren porębskiego Orlika. Tu stacjonować ma od godz. 17 do 20.

- Każdy może spisać siebie i członków swojej rodziny. Prosimy o zabranie ze sobą numerów PESEL wszystkich domowników - zaznaczają przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba. Przypominamy, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Można to zrobić samemu, jednak stanowisko spisowe funkcjonuje także w Urzędzie Miasta Poręba. - Jeśli ktoś nie ma do dyspozycji komputera, tutaj może z niego skorzystać. Podobnie jak z naszych wskazówek - mówi Ewa Nowak z UM Poręba.

Do kiedy trzeba się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony jest od 1 kwietnia. Zakończyć ma się 30 września bieżącego roku. Co ważne, tegoroczny spis realizowany jest następującymi metodami: obowiązkowo metodą samospisu internetowego oraz uzupełniająco: metodą wywiadu telefonicznego i metodą wywiadu bezpośredniego.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze - bezpośrednio i telefonicznie.

Po co organizuje się spis powszechny?

Ostatni raz przeprowadzany był w 2011 roku. Zgodnie z przepisami realizuje się go co 10 lat. Po co? To właśnie w spisach powszechnych ludności i mieszkań zbierane są informacje o miejscu zamieszkania (nie zameldowania), informacje o wieku danej osoby czy jej statusie na rynku pracy. Te podstawowe informacje na temat ludności stanowią dla Głównego Urzędu Statystycznego jedne z najważniejszych danych.

Przykład? Dzięki spisowi, Ministerstwo Finansów oblicza kwoty dotacji dla poszczególnych gmin według liczebności populacji. Musi znać zatem stan i strukturę ludności oraz rozkład przestrzenny populacji.

do góry