Volvo z 280 końmi pod maską. Porębscy strażacy odebrali swój nowy wóz

8 Października 2024

Najpierw star, po nim jelcz, a teraz pierwsze w historii fabrycznie nowe volvo. Porębska Ochotnicza Straż Pożarna w miniony piątek odebrała swoje nowe auto gaśnicze.

- 687s20 GBARt 3/27 Volvo FL 280 to oznaczenie naszego nowego "średniaka". Otrzymał numery operacyjne po tzw. Coli czyli Starze 244, który służył u nas do 2018 roku – mówi Marcin Darocha, prezes OSP Poręba.

Nasi ochotnicy w miniony piątek oficjalnie odebrali swój nowy samochód gaśniczy. Z wielką pompą i przytupem. Na sygnale i w świetle rac.

- Samochód wyprodukowała dla nas firma BOCAR z Korwinowa - szybka, sprawna i bezproblemowa realizacja dziękujemy – podkreślają porębscy strażacy-ochotnicy.

Zakup konieczny

Nowe Volvo kosztowało nieco ponad 1,2 mln zł. Nie udałoby się bez wsparcia gminy i zdobyciu funduszy z zewnątrz. Mowa tu o 100 tys zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz o kolejnych 300 tys zł przyznanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gmina Poręba na zakup nowego wozu przekazała strażakom 600 tys zł, reszta to środki własne OSP. Auto zakupiono w drodze przetargu.

Zaznaczmy, że zakup był konieczny. Wcześniej w garażu remizy OSP Poręba w centrum naszego miasta, stało zaledwie jedno auto gaśnicze. To tzw. lekki samochód marki Ford. Drugi z wozów ze względów technicznych został wycofany z eksploatacji.

Przyjęcie z flarami i na sygnałach

- Mimo brzydkiej pogody udało nam się przywitać samochód w potężnej kolumnie pojazdów pożarniczych – podkreśla Marcin Darocha. Dodaje, że był przejazd przez miasto na sygnale, flary, a auto zgodnie z tradycją zostało oblane szampanem, czego dokonał burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Uroczystość zaszczycił także m.in. Grzegorz Mucha, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Stanisław Borówka, Komendant Miejski ZOSP RP - Stanisław Borówka.

Pojawiły się też zaprzyjaźnione jednostki strażackie: OSP NIWKI, Osp Poręba II, OSP Krzemienda, OSP Włodowice, OSP KSRG Wiesiółka, Ochotnicza Straż Pożarna Żelisławice, Ochotnicza Straż Pożarna Siewierz, OSP Kromołów oraz OSP Marciszów.

- Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do tego, by nowy samochód zaparkował w garażu naszej jednostki. Mamy nadzieję, że nie będzie musiał zbyt często opuszczać strażnicy z włączonymi sygnałami, a wykorzystamy go tylko do ćwiczeń i wyjazdów prewencyjno-społecznych – mówią druhowie z OSP Poręba.

ZOBACZCIE FOTORELACJĘ  Z ODBIORU NOWEGO AUTA GAŚNICZEGO W PORĘBIE: FOT: BONA loko