Ważna data w historii miasta. Poręba obchodzi 78. rocznicę wyzwolenia

20 Stycznia 2023

Pod pomnikiem zadedykowanym „Poległym Bohaterom w walkach o Wolność Ojczyzny”, zapłonęły symboliczne znicze.

Do miasta wkroczyli Rosjanie, 78 lat temu wyzwalając nasze miasto spod niemieckiej okupacji.

20 stycznia, co roku, władze Poręby, ale też m.in. radni, pracownicy miejskich spółek, instytucji i jednostek edukacyjnych, składają kwiaty w miejscu pamięci. Tak było także dziś. Pod pomnikiem zadedykowanym „Poległym Bohaterom w walkach o Wolność Ojczyzny” włodarz naszego miasta - burmistrz Ryszard Spyra, wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta, Rady Miasta Poręba, spółek miejskich, a także delegacjami z porębskich jednostek edukacyjnych, zapalili symboliczne znicze.

20 stycznia minęła 78. rocznica wyzwolenia Poręby spod okupacji hitlerowskiej. Jak tamten czas wspominają świadkowie ? „Koniec wojny zbliżał się szybko. W nocy 16 stycznia 1945 roku nad obszarem ziemi zawierciańskiej, w tym i Poręby, przeleciały samoloty zwiadowcze. Podobnie było przez następne trzy dni. Rankiem 20 stycznia 1945 roku do Poręby wkroczyli pierwsi żołnierze radzieccy…” tak zapisano w kronikach sprzed lat.