Ważne! Powstają nowe pojemniki na odpady

2 Listopada 2021

Przy ul. Chopina i Mickiewicza. To tu wspólnoty mieszkaniowe kończą budowę nowych pojemników na odpady. - Teraz segregację śmieci trzeba będzie potraktować naprawdę poważnie - zaznaczają w spółce A2M Nieruchomości.

To dwie ważne - przede wszystkim z punktu widzenia porębskich wspólnot mieszkaniowych - inwestycje. Nowe pojemniki służące segregowaniu odpadów komunalnych budują wspólnoty z ulic Chopina  11, 8a, 6, 7 oraz 8 (w tym przypadku pojemnik jest kwadratowy) oraz wspólnoty z ulic: Chopina 16a, 18, 20 Mickiewicza 1, 3, 5, 7, 13, 15, 17, 23 (pojemniki mają okrągły kształt).

kosz1

Jak zaznaczają przedstawiciele spółki A2M Nieruchomości, to nowoczesne, częściowo ukryte w ziemi kontenery. Ich najważniejszą funkcją jest jednak właściwe segregowanie odpadów komunalnych. - W tym celu zostały odpowiednio oznakowane - podkreśla zarządca wspólnot.

Skąd takie inwestycje? Przypomnijmy: Urząd Miasta w Porębie kontrolował fakt segregowania odpadów przez wspólnoty. Wyniki kontroli nie były optymistyczne. Okazało się, że odpady nie są wrzucane tam, gdzie powinny, w dodatku wiele z nich zalega między kontenerami.

kosz

Zamiast nakładać na wspólnoty - czyli de facto samych lokatorów - kary finansowe, miasto zaproponowało rozwiązanie problemu. - W Urzędzie Miasta zorganizowane zostało spotkanie, którego tematem było omówienie kierunków działań dotyczących prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi w zabudowie wielorodzinnej - mówi Renata Otręba, kierownik Referatu Ochrony Środowiska w UM Poręba. Dodaje, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gminy, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, radni oraz zarządcy nieruchomości wielorodzinnych. Efektem rozmów jest budowa nowych pojemników na odpady.

- Docelowo mają za zadanie ograniczyć odpowiedzialność za nieprawidłową segregację odpadów (dostęp mają mieć wyłącznie mieszkańcy tych wspólnot), zminimalizować nieporządek, nieprzyjemne zapachy oraz ilość owadów i gryzoni - mówią urzędnicy. Co więcej, powstanie nowych pojemników na odpady (okrągłe) ma wygospodarować miejsce na nowe miejsca parkingowe.

Przypominamy również, że z myślą o zapewnieniu mieszkańcom należytego poziomu wiedzy w zakresie  prawidłowego postępowania z odpadami przygotowany został przewodnik „Ekologia z kropelką w Gminie Poręba”. Przewodnik ten zawiera również inne przydatne dla mieszkańców informacje. Można go odebrać m.in. w Urzędzie Miasta Poręba.