Zobaczcie, jak wyglądały tegoroczne dożynki

28 Sierpnia 2023

Z niezwykłym jubileuszem, sztandarami i słonecznikami. Dożynki Gminno-Parafialne 2023 w Porębie już za nami. Przeżyjmy to jeszcze raz!

W podziękowaniu za plony, w podziękowaniu za pracę rolników. Tegoroczne porębskie dożynki odbyły się w minioną niedzielę, 27 sierpnia. I choć obchody miały charakter tradycyjny - rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele parafialnym na Niwkach - miały też wyjątkowy charakter. Świętowano je pod hasłem: „Międzypokoleniowe granie i śpiewanie na ludową nutę", a wszystko za sprawą pozyskanego grantu ze środków LGD „Perła Jury”.

„To trudna i wymagająca praca”

Starostami tegorocznych dożynek byli Paulina Lebiecka i Tomasz Juszczyk. Jak zawsze obecne były wszystkie jednostki OSP: Poręba-Niwki, Poręba I oraz Poręba II - Górka. Po uroczystej Mszy Dożynkowej, na placu kościelnym wszystkich mieszkańców powitał burmistrz Poręby Ryszard Spyra. - Praca na roli nie jest łatwa, wymaga dobrego zorganizowania i obowiązkowości, a plony i tak zależą także od wielu innych czynników. Tym bardziej jestem wdzięczny wszystkim rolnikom. Dziękuję im za trud wkładany w pracę na roli każdego dnia - mówił włodarz Poręby.

Towarzyszyli mu przedstawiciele Rady Miasta Poręba z przewodniczącą Elżbietą Kołodziej na czele, a także przedstawiciele gminnych jednostek, w tym m.in. oświatowych i kulturalnych. Tłumnie zgromadzili się także goście, w tym m.in. senator Beata Małecka - Libera, posłowie - Barbara Dolniak i Waldemar Andzel, starosta Gabriel Dors i radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla.

Nagroda od ministra

Jednym z najważniejszych punktów tegorocznych dożynek był natomiast wyjątkowy jubileusz - 70-lecie swojej działalności obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich „Niwczanki”. Panie wystąpiły z programem artystycznym, a włodarz miasta wręczył im po pięknym słoneczniku. To jednak nie wszystko. - Ogromną niespodzianką dla KGW Niwczanki było otrzymanie nagrody okolicznościowej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na nasz wniosek, minister przeznaczył nagrodę finansową w wysokości 15 tys zł - mówi Karol Hadrych, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie.

Tańce i strażacki tor przeszkód

Jak na dożynki przystało, nie zabrakło śpiewów i tańców, a artyści z MOK w Porębie przygotowali bardzo lekki, dobrze znany repertuar. Na scenie wystąpili: KGW Niwczanki, ART Kids, Retro, Szymon Wyszyński, Złota Jesień, Izabela Grzyb oraz grupa młodzieżowa Studio ART.

Zadbano także o atrakcje dla najmłodszych. W godzinach popołudniowych czekały na nich m.in. dmuchańce, animacje i strażacki tor przeszkód. Można było przejechać się najprawdziwszą bryczką, upleść warkoczyki i pobawić się kolorowymi balonami. - Wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji tegorocznych dożynek, dziękujemy z całego serca - podkreśla Karol Hadrych.

Zadanie współfinansowane ze środków LGD „Perła Jury”, na które Stowarzyszenie Studio ART przy współpracy z Gminą Poręba, MOK Poręba otrzymało dofinansowanie.

Zobaczcie, jak wyglądały tegoroczne dożynki