przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Kaczkomaty i labirynt! Powstanie wyjątkowa ścieżka dla dzieci

12 Sierpnia 2020

Nauka przez zabawę. Taki cel przyświecał porębskim urzędnikom. Dzięki nim już niedługo nasze przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych zyskają wyjątkową atrakcję - ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą z mnóstwem niespodzianek na jej trasie.

Jak wygląda prawdziwy wilk? Jakie owoce spadają z dębu? I do czego służy kaczkomat? To tylko część niespodzianek, które czekać będą na porębskie maluchy na trasie nowej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej. Powstanie w wyjątkowym miejscu - wzdłuż ulicy Rzecznej, śladem zbudowanej w zeszłym roku ścieżki pieszo-rowerowej. 

W labiryncie wiedzy

Jak będzie wyglądać nowa porębska atrakcja? Już dziś zdradzamy jej szczegóły. Przy ścieżce staną urządzenia edukacyjne. - Różnego typu. Tak, aby dzieci miały naprawdę dużo dobrej zabawy - podkreślają odpowiedzialni za inwestycję urzędnicy z Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Porębie. Zdradzają, że poza tablicami edukacyjnymi (np. ze zdjęciami flory i fauny), dzieci skorzystają z labiryntu wiedzy, paneli obrotowych i… leśnych łamigłówek. Rozwiązując zadania, porębskie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych, poznają zwierzęta kryjące się m.in. w porębskich lasach, dowiedzą się jaki kształt mają owoce leszczyny i co jedzą kaczki. - Skoro o kaczkach mowa, w ramach inwestycji powstaną tzw. kaczkomaty, czyli zbiorniki z ziarnem, którym karmić będzie można te sympatyczne zwierzęta - podkreślają autorzy projektu.

Atrakcja już niedługo będzie dostępna

Poza kaczkomatami, przy ścieżce zamontowane zostaną także nowe ławeczki i kosze na śmieci. Wykonawca ustawi również tablice z informacjami o naszym mieście. Będzie m.in. mapa Poręby wraz ze zdjęciami i krótkimi opisami porębskich obiektów turystycznych. 

Maluchy podczas spaceru - czyli wyjątkowej lekcji przyrody w terenie - dowiedzą się również m.in. o festiwalu prażonek, czyli najpopularniejszej imprezie z regionalną potrawą w tle. Słowem; w formie zabawy, nauczą się wielu nowych i pożytecznych rzeczy. 

 

Projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wondnej w Katowicach.

 

do góry